SML:n syyspäivät Pietarsaaressa 18.–20.11.2025

Tervetuloa Suomen musiikkioppilaitosten syyspäiville, jotka pidetään Wava-opiston isännöiminä Pietarsaaressa ti–to 18.–20.11.2025. Lisäksi Suomen konservatorioliitto järjestää syyspäivät samaan aikaan Pietarsaaressa yhdessä Yrkesakademin i Österbottenin kanssa.

Syyspäivien teemoja ja aiheita ovat mm. erityisoppijat ja saavutettavuus, paikallinen ja kansainvälinen yhteistyö sekä tietysti myös TPO-lakiuudistus, uusien OPS-perusteiden valmistelun aloittaminen ja SML:n oman strategian viimeistely. Mukana on myös pohjoismaisia kollegoita. Torstain ohjelmassa on lisäksi liiton sääntömääräinen syyskokous. Konservatorioliitolla on rinnakkaista omaa ohjelmaa tiistaina 18.11.

Ohjelma alkaa tiistaina 18.11. klo 14 ilmoittautumisella ja tulokahveilla, ja päättyy torstaina lounaan jälkeen klo 14.30.

Juna etelän suunnasta saapuu tiistaina klo 12.08 juna-asemalle, josta järjestetään bussikuljetus syyspäivien tapahtumapaikkaan. Torstaina klo 15.38 lähtevälle paluujunalle järjestetään samoin bussikuljetus.

Ohjelmaan voi tulla muutoksia ja tarkennuksia. Majoitustiedot löytyvät ohjelman alta.

Syyspäivien ohjelma (päivitetty 28.10.2025)
Ilmoittautuminen lomakkeella 31.10. mennessä

Erilaisilla lukuohjelmilla luettava ohjelma löytyy PDF-tiedostosta.

MAJOITTUMINEN

Majoituskiintiöt on varattu alla olevista hotelleista tunnuksella SML. Varaukset kannattaa tehdä hyvissä ajoin ja viimeistään lokakuun alkupuolella, jotta varmistat itsellesi huoneen. Kaupungissa on nimittäin samaan aikaan vilkas RUSK-festivaali, joka näkyy syyspäiväohjelmassakin.

Vaihtoehto A: Pietarsaaren kaupunginhotelli https://www.stadshotellet.fi/
Varaukset puh. +358 (0) 6 788 8111 tai sähköpostilla reception@stadshotellet.fi

Hotelli:
1 hh 125 €/yö
2 hh 150 €/yö

Comfort Guesthouse:
2 hh 100 €/yö

Vaihtoehto B: Jugend Boutique Hotel https://www.visitjugend.fi/ 
Varaukset puh. 067814300 tai sähköpostilla info@visitjugend.fi

1 hh 90 €/yö
2 hh 135 €/yö